fb 

Mywed

Peter Oberta

Profesionální fotograf ...

Cestování je moje veliká vášeň! Už od narození jsem cestoval s mými rodiči, který pracovali na ambasádě ČSSR, pak ČSFR a nakonec SR :)

Začalo to cestou do Afghánistánu a Indie, když mi byly 2 a 4 roky a pak to pokračovalo Německem, Itálií, Finskem a Amerikou. Jakmile jsem začal chodit na VŠ, tak jsem začal cestovat sám. Moje první samostatná cesta byla do Jižní Afriky. Pak jsem zkusil experiment a to projít s kamarádem stopem po Španělsku, Portugalsku a část Maroka - to bohužel moc nevyšlo. Na další cestu jsme již vzali dodávku, to bylo lepší (hlavně pohodlnější). Před definitivním rozhodnutím cestovat na vlastní pěst jsem ještě absolvoval dvě cesty (Irsko a Blízkého východ) s "cestovkou" Nomád. Klidně jim udělám reklamu, cesta byla bez chyby, opravdu jsem si to užil, ale nebylo to ono. Člověk je vázán na skupinu lidí, na pevný harmonogram, prostě člověk se necítí tak svobodně jako by byl na cestách po neznámých místec. Od tehdy už cestuji sám a nemá to chybu! Cestování je jako droga, jakmile dokončíte jednu cestu, tak už v letadle na zpáteční cestě se díváte na mapu světa, kde pojedete příště. Pro mě to je jako bondovka s Danielem Craigem, cestou z kina se už těším na další film ... Zásadně se na mých cestách vyhýbám ubytování v turistických hotelech. Není nad to spát v hostelech a u místních. Člověk, nejen že pozná jako místní žijí a ochutná místní kuchyni ale opravdu tu cestu přežije.

Nevýhoda je v tom, že když se pak dívám na populární cestopisy v TV tak danou zemi pomalu ani nepoznám, protože ji znám z úplně jiné strany. Zemí které jsem navštívil je mnoho a samozřejmě jsem všechny nevyfotil, ale alespoň přiložená mapa naznačí kde jsem všude byl ...

Mapa světa